Alergijos ir odos jautrumas

Pavasaris – alergijų sustiprėjimo metas.

Ne, alergijos tai ne vien tik į bundančia gamtą reaguojanti šienligė, ašarojančios akys ir ramybės neduodanti sloga.

Mūsų žiemos išvarginta oda taip pat pradeda daug jautriau reaguoti net į įprastas kosmetikos priemones.

Kodėl tai vyksta?

Visų pirma, žiemą didžioji dalis mūsų elgiasi kaip viena iš didžiųjų kraštutinumų. Galima išskirti dvi didžiausias nusikaltėlių odos būklei grupes:

  • Moterys, kurios visą dieną praleidžia sausose šildomose ar kondicionuojamose patalpose, nenaudodamos aplinkos drėkinimo ar bent jau veido dulksnos
  • Moterys, kurios labai daug laiko žiemą praleidžia lauke, nenaudodamos atitinkamų apsauginių priemonių nuo šalčio ir žvarbos

Veikiant ekstremaliems veiksniams – arba labai sausam šiltam orui patalpose, arba labai šaltam orui lauke, vėjui, pažeidžiamas mūsų odos barjeras. Sveika oda jį atstato pati, tačiau jį pažeidžiant nuolat, oda nebespėja atsistatyti ir mūsų odos paviršiuje atsiranda mikroįtrūkimai.Mūsų oda atrodo labai panašiai, kaip ir straipsnį iliustruojanti dykumos nuotrauka. Suskilinėjusi, išdžiūvusi, su plyšiais.  Ne, plika akimi jų nepamatysime, tačiau pro šiuos plyšelius apsauginiame odos barjere į išorę išgaruoja drėgmė, taip dehidratuodama ir šiaip jau pažeistą odą, o iš išorės daug lengviau patenka visi žalingi veiksniai, dirgikliai, kurie sukelia neigiamas odos reakcijas.

Taigi: užsitepėte naują kremą ir oda sureagavo neigiamai. Kas įvyko? Dažnai girdime moteris sakant, kad ta priemonė tiesiog bloga. Tačiau tai visiškai netiesa, svarbu žinoti, kas įvyko. Alergija? Odos jautrumas? Iritacinis dermatitas? Kaip atskirti ir kada susirūpinti?

  • Jeigu oda tik paraudo ir sudirgo – tai, paprasčiausias odos jautrumas. Šiuo atveju netgi nereiškia, kad visai negalite naudoti pasirinktos kosmetinės priemonės, tačiau pirmiausia reikėtų atstatyti odos drėgmę, apsauginį barjerą ir vėl bandyti įsigytą priemonę.
  • Jeigu oda ne tik paraudo, bet pradeda ir niežėti, netgi tinti, pasireiškė dermatitas. Reikėtų atsižvelgti, kur pasireiškė sudirginimas. Jei oda sudirgo tik toje vietoje, kur panaudojote priemonę – tai iritacinis kontaktinis dermatitas, pavyzdžiui: pasitepėte akių kremu ir oda prie akių peršti, rausta, jaučiamas deginimas. Reikėtų iš karto nutraukti priemonės naudojimą ir nebekontaktuojant su dirgikliu, odos sudirgimas praeis per keletą dienų. Beje, iritacinis dermatitas gali išsivystyti ir lėtai, ilgai naudojant odą pažeidžiančias priemonės, pvz: naudojant stiprų indų ploviklį ir nuolat plaunant indus be pirštinių.
  • Alerginis dermatitas: ši problema paveiks tikrai ne visus žmones, o tik tuos, kurie turi įgimtą polinkį tam tikroms alergijoms. Tai – sunkesnis atvejis. Odoje gali atsirasti netgi pūslelės, šašai, smarkūs tinimai. Taip pat, šiuo atveju odos pažeidimas gali išplisti iš kontakto ribų: pasitepėte paakių kremu, o sutino kaklas. Iritacinį dermatitą sukelia labai dideli stiprių koncentracijų medžiagų kiekiai, o štai alerginį dermatitą gali sukelti net ir visiškai maža iš pažiūros nekaltos medžiagos koncentracija. Būtina iš karto nutraukti kontaktą su priemone, jei alergija nepraeina, kreiptis į gydytoją dermatologą. Jeigu nežinote, kam esate alergiškos arba išvis abejojate, galimi du sprendimo būdai. Pirmas – kreiptis į dermatologus ir atlikti alergijos lapo testą – taip bus daug lengviau išvengti nemalonių reakcijų bandant naujas kosmetikos priemones. Kitas variantas – prieš bandant naujas priemones atlikti alergijos testą. Išbandyti nedidelį kiekį priemonės ant odos ir palaukti porą dienų. Jei nepasireiškia jokia reakcija – drąsiai galite naudoti pasirinktą priemonę.