Morning - Rain

Neįprastai šilta žiema – odos atostogos ar priešas?

Šiemet mus kasdien sveikina ne speigas ir sniegas, bet cepelinų spalvos dangus ir gerokai virš nulio pakilęs termometro stulpelis. Kyla įvairių diskusijų apie tokios neįprastos žiemos poveikį mūsų psichinei sveikatai, gamtai, piniginei ir kitoms sritims. Šiandien pakalbėkime apie tikrai neįprasto klimato poveikį mūsų odai. Aiškumo dėlei pabandykime suskirstyti žieminę odos priežiūrą pagal  tris dažniausiai pasitaikančias odos problemas.

Sausa, jautri, sudirgusi oda:

Sausa oda įprastomis (šaltomis, speiguotomis) žiemomis kenčia labiausiai. Sausai pagal tipą odai trūksta lipidų odos riebalų – svarbu jos nesumaišyti su dehidratuota oda, kuriai trūksta drėgmės. Sausa oda – plona, švelni, dažnai jautri dėl sutrikusios barjerinės funkcijos, neretai sausa oda taip turi polinkį parausti. Įprastos, šaltos žiemos metu temperatūrinis šokas pereinant iš minusinės temperatūros į sausas ir šiltas patalpas bei atvirkščiai dar labiau pažeidžia ir taip silpną odos barjerą, jame atsiranda mikroįtrūkimai, oda sudirgsta, parausta. Kapiliarai plečiasi ir jų apsaugai reikalingos papildomos priemonės. Esant genetiniam polinkiui ar kitiems su gyvenimo būdu susijusiems veiksniams, temperatūrinis šokas skatina lėtinių odos ligų, tokių, kaip rožinė ar dermatitas, paūmėjimą, prireikia gydytojo dermatologo pagalbos.

Ši nešalta žiema sausai odai – tikros atostogos nuo su odos priežiūra susijusių rūpesčių. Svarbu visiškai neatsipalaiduoti ir nepamiršti nuo šalčio apsaugančių priemonių, jei planuojate atostogas šalyje, kurioje klimatas tikrai žiemiškas – pavyzdžiui, jei vykstate slidinėti.

Riebi, beriama oda:

Nors riebios odos savininkės speiguotos žiemos metu taip smarkiai nevargsta, kaip sausaodės, jos taip pat susiduria su kitomis problemomis. Riebiai odai nereikia ypatingos apsaugos nuo šalčio, jei ji pati pasigamina pakankamai riebalinio sekreto. Tačiau svarbu atsargiai elgtis, jei nusiprausus veidą stipriai riebumą pašalinančiu prausikliu, pasitepus lengvu gelinės konsistencijos kremu, nėra galimybės pabūti patalpoje bent pusvalandį ar 45 minutes ir tenka iš karto eiti į lauką, kai temperatūra yra neigiama ar artima nuliui, bet jaučiama didelė žvarba. Gelinės konsistencijos kreme nėra lipidų, dėl to jie taip plačiai naudojami riebios odos kasdieninei priežiurai, bet dėl tos pačios priežasties toks kremas gali sąlygoti veido nušalimą. Švelni žiema nereikalauja ypatingos priežiūros riebiai odai, drąsiai galima naudoti įprastus drėkinančius gelius, drėkinančias lakštines kaukes, kovojant su dažnai riebios odos savininkes varginančia problema – dehidratacija. Vėlgi, kaip ir su sausa oda, svarbu nepamiršti riebesnės apsauginės priemonės, jei važiuojate slidinėti.

Raukšlės, odos papilkėjimas, veido odoje aiškiai pastebimas nuovargis:

Pavargusiai, biure dirbančiai moteriai, kurios veidą jau pradeda vagoti raukšlelės, tokia žiema yra nepaprastai vertinga. Dabar populiarumo viršūnėje esančios deguonies procedūros kosmetikos kabinetuose yra labai efektyvios ir tiksliai sprendžia šios odos problemas, tačiau jų kaina tikrai nemaža. Pasivaikščiojimas šių metų žiemos dieną, ypač, jei oras drėgnas – štai puiki, nemokama procedūra. Idealiausia temperatūra – apie +5C, nevėjuota diena.

Kodėl tai reikalinga? Bėgant metams ir veikiant stresui kraujotaka senstančioje odoje taip pat blogėja. Pakitimai vystosi tiek paviršiniame, tiek giliuosiose kraujagyslių tinkluose – dalis kraujotakos indų sklerozuojasi, todėl sutrinka audinių aprūpinimas krauju ir deguonimi, o hipoksija dar padidina distrofinius procesus. Oda suglemba, papilkėja. Pasivaikščiojimas vėsiame, drėgname, gryname ore veiks odą keliais būdais. Vėsa (bet ne stiprus šaltis) suaktyvins kraujotaką odos paviršiuje bei visame kūne. Fizinis aktyvumas (vėlgi, gerai būtų eiti sparčiu žingsniu, bet ne bėgti, nesiekiame suprakaitavimo) dar geriau suaktyvins kraujotaką visame kūne, todėl pagerės maisto medžiagų ir deguonies patekimas į veido odą. Grynas oras užtikrins, kad įkvepiamas deguonis bus kokybiškas, o ne didelę CO2 arba kitaip tariant, iškvėpuoto oro, koncentraciją turintis patalpos oras. Drėgmė, lydinti šią šiltą žiemą, užtikrins, kad fizinio krūvio metu oda neišgarins joje jau esančios drėgmės – priešingai nei sausose patalpose, kai drėgmės praradimas ypatingai pagreitėja.

Pabandykite tokią pagalbos savo odai procedūrą. Garantuojame, po 45 minučių pasivaikščiojimo sparčiu žingsniu, jūs net fiziškai galėsite pajusti pokyčius veide: veido oda bus apčiuopiamai „pilnesnė“, džiugins gražia spalva, grįžus namo veidą dar galite palepinti lakštine kauke ir štai jums geriausią, brangiausią procedūrą kosmetikos kabinete atitinkantis poveikis.

Bendri odos priežiūros ypatumai šiltos žiemos metu:

Pabaigai norime pabrėžti, kad nors ši žiema yra šiltesnė, ji nėra visiškai švelni. Jutiminė temperatūra gali būti apgaulinga. Dauguma mūsų turi išmaniuosius įrenginius, kurie pateikia šią informaciją. Jeigu termometro stulpelis rodo +3C, bet jutiminė temperatūra -2C, reikia imtis įprastų apsaugos priemonių, esant šalčiui. Tikėtina, kad lauke vėjuota, todėl tinkamai neapsaugojus odos gresia veido nužvarbimas, sudirgimas, odos dehidratacija. Jeigu temperatūra maloniai teigiama, galite drąsiai naudoti įprastus odos priežiūros produktus be ypatingos apsaugos. Užsitepusios lengvą drėkinantį gelį, drėkinantį serumą arba panaudojusios drėkinančią lakštinę veido kaukę galite be nebijoti veido nušalimo lauke.

Tikriausiai vienintelis šios žiemos minusas ir būtų šis apgaulingas temperatūros svyravimas ir faktas, kad nors tikrai šaltų, skruostus ir nosį žnaibančių dienų yra mažai, jos reikalauja ypatingos priežiūros, todėl norint odą išlaikyti sveiką, tenka įsigyti riebesnę apsauginę priemonę. Vienos apsauginio kremo nuo šalčio pakuotės tikrai bus per daug, tačiau drąsiai galite įsigyti vieną priemonę, taip vadinamąjį „šalčio kremą“ ir šaltomis dienomis naudoti kartu su visa šeima, neutralios sudėties apsauginis kremas tinka net pačių mažiausių šeimos narių skruostukams.