Sveika mityba gražiai odai

Visos norime sveikos odos, senti gražiai, atrodyti dailiai. Kosmetinės priemonės dažniausiai sprendžia jau atsiradusias odos problemas – odos sausumas, pilkumas, raukšlelės, pigmentacija… Svarbu ne tik šalinti netinkamos priežiūros ir gyvensenos pasekmes, bet ir užkirsti kelią naujų odos problemų atsiradimui. Šiandien kviečiame pasigilinti į mitybos ypatumus, ką gi turėtumėme valgyti, siekiant turėti sveiką, gražią, jaunatvišką odą.

Nepakeičiamos riebalų rūgštys

Tai – viena iš svarbiausiųjų mitybos sudedamųjų dalių, nes polinesočiųjų riebalų rūgščių (svarbiausios iš jų yra omega-3 ir omega-6) mūsų organizmas negali pasigaminti pats. Pakankamą gerųjų riebalų kiekį būtina gauti su maistu, šių rūgščių trūkumas turi neigiamų pasekmių visai organizmo sveikatai, tačiau palikime ligas gydytojams ir apsistokime ties oda.
Tyrimų duomenimis, omega-3 ir omega-6 riebalų rūgštys padeda apsaugoti odą nuo neigiamo saulės poveikio, lėtindamos fotosenėjimą. Taip pat verta prisiminti, kad riebalų rūgštys – natūrali ląstelių membranų sudedamoji dalis. Ląstelių membranos yra atsakingos ir už apsaugą nuo kenksmingų medžiagų patekimo į vidų, ir už normalios medžiagų apykaitos ląstelėje palaikymą. Trūkstant „gerųjų“ riebalų rūgščių, odos ląstelės nėra pakankamai apsaugotos nuo neigiamų aplinkos veiksnių, prastėja jų mityba, blogėja odos drėgmė – viskas tiesiog išgaruoja. Paprastumo dėlei, riebalų rūgštis galima būtų palyginti su mūrinio namo plytomis. Jeigu sienos vientisos, name gyventi smagu, šilta ir saugu. Jeigu išimtume kas antrą, kas trečią plyta – sienos būtų kiauros ir tokiame name gyventi jau būtų nebe taip malonu. Kaip jau ir minėjome, polinesočiųjų riebalų rūgščių organizmas negali pasigaminti, todėl tiesiog būtina gauti pakankamą šių medžiagų kiekį su maistu arba vartoti maisto papildus.
Maistas, kuriame gausu nepakeičiamųjų riebalų rūgščių: riebi žuvis – lašiša, silkė, šprotai, skumbrė, kai kurios sėklos ir iš jų išgauti aliejai – linų sėmenys, kanapės, ispaninis šalavijas, graikiniai riešutai. Norint gauti pakankamai nepakeičiamųjų riebalų rūgščių, riebią žuvį reikėtų valgyti bent tris kartus per savaitę.

Antioksidantai

Daugybė mokslinių tyrimų įrodė teigiamą su mityba gaunamų antioksidantų poveikį odai. Antioksidantai mityboje – vitaminai, karotinoidai, tokoferoliai, flavanoidai ir kt. – tikrai gausi medžiagų grupė. Odoje antioksidantai visų pirma padeda kovoti su senėjimu. Natūraliai senstame visi, tačiau priklausomai nuo gyvenimo būdo, kiekvieną iš mūsų veikia skirtingas lygis išorinių neigiamų veiksnių – saulės spinduliuotės, rūkymo, aplinkos taršos, streso, miego trūkumo ir prastos mitybos. Visi šie neigiami veiksniai sukelia oksidacinį stresą, kuris ne tik neigiamai veikia visą mūsų organizmą, bet ir pastebimai greitina odos senėjimą. Palyginimui galima pateikti tokį pavyzdį: patiriant didelį oksidacinį stresą – daug deginantis, rūkant, mažai miegant, net ir 25 metų mergina gali turėti gerokai daugiau raukšlelių ir pigmentinių dėmių nei tokio stipraus neigiamo aplinkos ir prasto gyvenimo būdo poveikio nepatirianti 35 metų moteris. Su oksidaciniu stresu (neigiamu aplinkos poveikiu) kovoja plati medžiagų grupė – antioksidantai.

Pagrindiniai antioksidantai:
Vitaminas C: vienas iš svarbiausių antioksidantų yra mūsų visų mylimas vitaminas C. Vitamino C trūkumas medicinoje – gana rimta problema, tačiau šiandien kalbame tik apie odą. Odai vitaminas C suteikia stangrumo, nes skatina kolageno sintezę, skaistina odą, mažina pigmentaciją, ypatingai gerai kovoja su naujos pigmentacijos atsiradimu, stiprina kapiliarus, slopina odos raudonį.

Tokoferoliai: vitaminas E – aštuonių medžiagų, vadinamų tokoferoliais, grupė. Tai – dar vienas puikiai nuo neigiamo laisvųjų radikalų poveikio apsaugantis antioksidantas. Gerinamas odos barjeras, mažinamas neigiamas saulės poveikis. Vitaminas E veikia sinergistiškai su vitaminu C, todėl vartojant šias medžiagas kartu, teigiamas abiejų antioksidantų poveikis sustiprėja.

Karotinoidai: įvairios vitamino A formos – beta karotenas, likopenas, astaksantinas, liuteinas ir t.t. Šios medžiagos pasižymi oranžine arba raudona spalva. Karotinoidų grupė dažniausiai siejama su akių sveikata, tačiau plačiai žinomas ir antioksidacinis poveikis visam organizmui, odai.

Flavanoidai: augalinių medžiagų (polifenolių) grupė. Šios medžiagos apsaugo nuo oksidacinio streso, laisvųjų radikalų, kai kurie flavanoidai padeda mažinti alergijas, slopina uždegimą, pasižymi antivirusiniu poveikiu, netgi naudojami gydant aknę. Flavanoidų pavyzdžiai – resveratrolis, kurkuminas, floretinas ir kt.

Maistas, kuriame gausu antioksidantų: galima teigti, kad visi vaisiai, daržovės, prieskoniai, dauguma arbatos rūšių turi antioksidantų. Tačiau kaip jau aptarėme, antioksidantų grupių yra tikrai daug, taigi vieni produktai turi didesnį vieno, kiti – kito antioksidanto kiekį. Norint užtikrinti, kad gausime pakankamą kiekį įvairių antioksidantų, svarbu ne tik pakankamas vaisių ir daržovių kiekis, bet ir jų įvairovė. Jeigu nuo vaisių ir daržovių pasiūlos raibsta akys, norint savo mitybą praturtinti natūraliais antioksidantais, rekomenduotumėme pradėti įtraukiant daugiau špinatų, mėlynių, burokėlių, žalios arbatos (juodoje arbatoje net 90% mažiau antioksidantų). Kai kurių antioksidantų pasisavinimą pagerina aliejus – pavyzdžiui, morkų sultys su aliejumi arba pomidorų salotos su aliejumi – daug naudingiau, nei be jo.
Įdomu: stipriausias natūralus antioksidantas – hidroksitirozolis. Tai – medžiaga, randama alyvmedžiuose, mitybą šiuo antioksidantu puikiai papildo pirmo spaudimo alyvuogių aliejus.

Antioksidantų vartojimas: nors antioksidantais turtinga mityba rekomenduotina visada, dėl medicinoje pripažįstamo stipraus teigiamo poveikio ne tik odai, bet ir visam žmogaus organizmui, verta paminėti ir tai, kad padidinus antioksidantų vartojimą prieš numatomą didelį aplinkos stresą organizmui, galima gerokai sumažinti būsimą neigiamą poveikį. Pavyzdys – artėjantis vasaros sezonas. Gausus deginimasis – didžiulis stresas odai, paryškinantis pigmentines dėmes ir pagilinantis jau esamas raukšleles. Jeigu nėra galimybės pavasarį vartoti pakankamai didelio antioksidantų kiekio su maistu, nebloga alternatyva būtų maisto papildų – antioksidantų kursas, suvartojamas prieš deginimosi sezoną.

 

Būkime sveikos ir gražios! Kitą kartą aptarsime didžiausius gražios odos priešus mityboje.