Tvarkymasis be streso su Marie Kondo

Tikriausiai niekam ne naujiena, kad pasaulis tiesiog kraustosi iš proto dėl Marie Kondo. Jei apie ją dar negirdėjote, Marie Kondo yra japonė, tvarkymosi konsultantė. Jos sukurta tvarkymosi sistema, jei ją taip galima pavadinti – o gal tai net gyvenimo filosofija – tapo pasauliniu fenomenu. Jos knyga „Tvarkingų namų stebuklas“ – pasaulinis bestseleris, parduota daugiau nei 10 milijonų egzempliorių. Neseniai pasirodė ir serialas Netflix platformoje. Jos tvarkymosi filosofija, kitaip žinoma, kaip „KonMari“, teigia, kad tvarkymasis turi didžiulę įtaką savijautai, kad Jūs turite gerbti savo daiktus ir kad kiekviena erdvė turėtų skleisti ramybę, harmoniją ir, žinoma, jos filosofijos kertinį jausmą – džiaugsmą.

Pavasariui ir visuotiniam tvarkymuisi prasidėjus, norime pasidalinti keliais mums labiausiai patikusiais KonMari filosofijos patarimais, galbūt įkvėpsiančiais Jus vėl pamilti savo namus ir jaustis geriau.

  1. Suteikite džiaugsmą

Tai – turbūt pats žinomiausias Marie Kondo patarimas. Juo remiasi visa filosofija, teigiant, kad Jūs turėtumėte turėti tik tuos daiktus, į kuriuos žiūrėdami TIKRAI jaučiate džiaugsmą. Gal šis patarimas ir atrodo nelabai rimtas, tačiau jis yra be galo galingas: kitoks daiktų matymas priverčia visiškai kitaip įvertinti savo aplinką ir neišvengiamai susimąstyti, kokios erdvės aplink save Jūs norėtumėte? Taip pat tai stumteli link atsikratymo tokiais daiktais, kaip ta sena palaidinė, kuri dulka spintoje jau nežinia kiek metų, nes ‘’gal kada nors dar prireiks”, ir tas brangus sijonas, kuris Jums visiškai netinka. Galiausiai – jeigu viskas aplink Jus teikia džiaugsmą, bendra savijauta bus daug džiaugsmingesnė, ar ne?

 

  1. Kiekvienas daiktas turi savo vietą

Kiekvienas mažas ar didelis Jūsų turimas daiktas turi turėti tik jam skirtą vietą. Idealiame Mari Kondo pasaulyje netgi Jūsų kasdien dėvima rankinė turi tik jai skirtą vietą, kur prabūna kiekvieną naktį. Net jeigu pradėjus taikyti šią filosofiją, pradžioje absoliučiai visi daiktai dar neturi būtent jiems skirtos vietos, ji siūlo pasiekti bent jau tokią stadiją, kai daiktai turi bent jau numatytą vietą, net jei joje dar nėra padėti. Kitaip tariant, kai pradedate tvarkytis, turite žinoti, kur kiekvieną daiktą vėliau padėsite, o ne krauti viską į krūvą ir vėliau kaišioti be jokios sistemos, kur tik randate laisvą vietelę. Jeigu nenorite skirti tiek daug pastangų, pabandykite pritaikyti šį metodą bent jau toms erdvėms, kurios yra dažniausiai lankomos – pavyzdžiui, prieškambariui, tam, kad Jūsų kasdienis ryto pasiruošimas būtų lengvesnis. Nebijokite užrašyti teksto ant dėžių ar stalčių – tam, kad ir šeimos nariai žinotų, kur kam vieta. Jeigu Jums akivaizdu, kur turėtų būti šventinis įrankių komplektas, gal tai nebus taip aišku Jūsų vyrui ar vaikams…

  1. Rūšiuokite daiktus pagal kategorijas, o ne pagal vietą

Jeigu jau prisiruošėte generaliniam tvarkymuisi, nepradėkite skirstyti tvarkymosi pagal erdves: virtuvė, miegamasis, svetainė. Visi žinome, kuo tai baigiasi – pradedame krauti daiktus į krūvą ir juos ‘’padėsime kur nors kitame kambaryje”. Vietoj to, pradėkite nuo drabužių, tada knygų, tada grožio produktų, tada nuotraukų (dar vienas nedidelis patarimas – nostalgiją keliančių daiktų tvarkymas užtrunka ilgiausiai, nes žiūrėdami į senas nuotraukas atsipalaiduojame, pasineriame į prisiminimus. Jei jaučiate, kad reikia daugiau laiko – skirkite jį). Taip paversite savo tvarkymąsi labiau holistiniu.