icon-cart
Tuščias krepšelis
Jūsų prekių krepšelyje nėra produktų.

Tęsti apsipirkimą

AKCIJA! „1+1“ Timeless serumams, plius DRĖKINANTI DOVANA! →

Ką turi žinoti apie SPF?
Odos priežiūra
Ką turi žinoti apie SPF?

Keičiantis metų laikams, po žiemos atėjus pavasariui, norisi iš karto džiaugtis saulės spinduliais. Tačiau ar nepamirštame SPF priemonių?

Esame tikros, kad jau nebereikia aiškinti, kodėl gi SPF reikalinga, kaip smarkiai senėjame nuo saulės spindulių ir pasakoti apie odos vėžio baisybes ir pavojų. Kiekviena vaistinė, kosmetikos parduotuvė, netgi prekybos centras pirkėjus pasitinka gausiu apsauginių priemonių nuo saulės pasirinkimu. Apsauga nuo saulės – kaip išsirinkti? Kas svarbu?

Taigi, trumpai apie SPF: UVB ir UVA spinduliuotės

UVB spinduliuotės savybės buvo žinomos ir anksčiau. Daug metų buvo manoma, kad žalingo saulės poveikio pagrindinis kaltininkas ir odos senėjimo bei vėžinių susirgimų priežastis yra UVB spinduliuotė. Todėl manyta, kad apsauginiai kremai turi apsaugoti tik nuo UVB spinduliuotės.

Šiuo metu žinoma, kad odos fotosenėjimo ir navikinių susirgimų priežastis yra būtent UVA spinduliuotė. Faktorius SPF (angl. Sun Protection Factor) apibūdina apsaugos nuo UVB spinduliuotės, kurią garantuoja šis kremas, laipsnį.

SPF skaičius rodo, kaip ilgai galima išbūti saulėje padengus odą šiuo preparatu, nepatiriant nudegimų. Manoma, kad baltaodžių oda pradeda raudonuoti saulėje pabuvus maždaug 15 min. Jeigu naudojama kremas, kurio faktorius SPF 15, galima saugiai būti saulėje 15 kartų ilgiau (15×15), t.y. 3valandas 45minutes, ir nepatirti nudegimų. Taip apskaičiuojame apsaugą nuo UVB spinduliuotės, bet ne nuo UVA.

Norint tinkamai apsisaugoti nuo UVA spindulių, kreme turi būti filtrų, saugančių ir nuo šių spindulių. Keletas jų- zinc oxide, titanium dioxide, avobenzone.

Apsauga nuo saulės  – UVB spinduliuotės
  • SPF 2 – blokuoja maždaug 25-30% UVB spindulių
  • SPF 4 – 50%
  • SPF 10 – 85%
  • SPF 15 – 95-96%
  • SPF 25 – 96%
  • SPF 30-50 –98%
  • SPF 60 – 98,5%

Matome, kad skirtumas tarp SPF 25 ir SPF 60 yra visiškai mažas. Kasdienai Lietuvoje pilnai pakaks SPF 15-20, tačiau ypač saulei jautriam žmogui arba mažam vaikui visada reikėtų rinktis stipresnę apsaugą – kartais net tie vargani du papildomos apsaugos procentai gali būti lemiami.

Apsauginiai kremai su SPF

Pagal sudėtį ir veikimo principus apsauginiai kremai  su SPF skirstomi į cheminius, fizinius (mineralinius) ir natūralius.

Cheminė apsauga nuo saulės:

Cheminiai filtrai sugeria UV spindulius. Tačiau reikia pažymėti, kad jie neapsaugo nuo visų spindulių, o sugeria tik trumpesnius UVB spindulius ir praktiškai visai neapsaugo nuo UVA, kurie, kaip jau minėjome, yra pavojingesni.  

Cheminiai filtrai įsiskverbia tik į viršutinį odos sluoksnį. Tai cheminiai junginiai, kurie sugeria saulės spindulių energiją, kas iššaukia laikinus pakitimus jų cheminėje struktūroje. Šie filtrai pavojingą UV spinduliavimo energiją paverčia nepavojinga šilumine energija.

Šalutiniai poveikiai. Kai kurie cheminiai filtrai sukelia šalutinius poveikius. Kosmetikos pasirinkimas yra labai individualus, todėl, norint įsitikinti, ar šis preparatas tinkamas, nėra kito būdo, kaip pačiam eksperimentuoti su savo oda. Pasitaiko, kad oda netoleruoja kai kurių cheminių filtrų (pradeda niežėti odą, perštėti, degina). Tai nedažni atvejai, tačiau galimi. Būna, kad jautresnė oda netoleruoja kokio konkretaus filtro arba visų cheminių filtrų.

Mineralinė apsauga nuo saulės:

Fiziniai (mineraliniai filtrai, – pvz.: Cinko oksidas, Titano oksidas. Mineralinių UV filtrų veikimo principas grindžiamas Saulės spinduliuotės atspindėjimu. Šiai grupei priskiriami tik du junginiai.

Jeigu jie naudojami kartu su cheminiais filtrais, procentinė koncentracija preparato sudėtyje yra mažesnė (dažniausiai keli procentai). Jeigu į kosmetikos preparatą dedama tik mineralinio filtro, jo koncentracija padidėja (yra daugiau kaip 10 %).

Mineralinių filtrų pranašumai:

  • Tai hipoalergiški filtrai, nes neįsiskverbia į epidermį, o tik odos paviršiuje sudaro apsauginį sluoksnį, UV spinduliuotės užtvarą. Todėl preparatai, kurių sudėtyje yra šių filtrų, tinkami jautriai odai.
  • Mineraliniai filtrai vienodai apsaugo nuo UVB ir UVA spinduliuotės. Juos galima naudoti kaip savarankiškus filtrus. Cinko oksidas labiau apsaugo nuo UVA – I spinduoliuotės. Naudingiausia, kai filtrai būna kartu, tada jie vienas kitą papildo.
  • Jie yra fotostabilūs. Apsauginis poveikis nesusijęs su cheminėmis reakcijomis, o tik su fizikiniu šviesos atspindėjimu. Jie nesugeria Saulės energijos, tačiau atspindi UV spinduliuotę.

Mineralinių filtrų trūkumai:

  • Preparatai, turintys mineralinių filtrų, nusitrina nuo odos, nes šie filtrai neįsisverbia į odą, o tik nusėda ant jos paviršiaus. Nors jie yra fotostabilūs, būnant ilgiau saulėje, būtina pakartotinai patepti odą.
  • Kartais mineralinių filtrų dalelės užkemša odos poras ir sukelia nedidelį išbėrimą. Taip gali nutikti vartojant preparatus, kuriuose mineralinių filtrų koncentracija didesnė, o vartojant kremus su cheminiais ir mineraliniais filtrais ar preparatus su labiau susmulkintomis titano ir cinko oksidų dalelėmis, tokių atvejų nepasitaiko. Žmonėms, linkusiems į alerginius susirgimus, rekomenduojama prieš vartojant preparatus, kurių sudėtyje yra tik mineraliniai filtrai, išbandyti juos nedideliame odos plote.
  • Titano ir cinko – baltos spalvos milteliai. Jeigu kremo sudėtyje yra didesnis šių medžiagų kiekis, užtepus preparato ant odos, gali likti blyški balta apnaša. Naujos technologijos leido šią problemą išspręsti. Mineralinių filtrų dalelės susmulkinamos iki dydžio, mažesnio už regimosios šviesos bangos ilgį. Susmulkintos dalelės kažkiek įsiskverbia į epidermį ir iš dalies absorbuoja bei atspindi Saulės spinduliuotę.
Natūralūs  UV filtrai:

Natūralūs UV filtrai – Į apsaugos nuo saulės priemones įdedama augalinės kilmės priedų – natūralių UV filtrų.

Padidėjus domėjimuisi apie natūralią kosmetiką buvo tikimasi, kad pasiseks atrasti augalinius ekstraktus, kurie savo veiksmingumu prilygs cheminiams arba fizikiniams UV filtrams ir kartu bus labai saugūs ir tinkama apsauga nuo saulės žmonėms, kurie negali vartoti preparatų, turinčių cheminių filtrų. Tačiau, nė vienas iš dabartinių natūralių filtrų nėra toks pakankamai veiksmingas kaip sintetinis UV filtras. Šių filtrų garantuojamos apsaugos dydis prilyginamas 2-4 eilės SPF faktoriaus vertei. Be to, dauguma augalinių ekstraktų, jei ir sugeba absorbuoti saulės spinduliuotę, tai tik UVB.

Patiko? Pasidalink straipsniu!
Prenumeruokite savaitinius straipsnius apie odos priežiūrą ir gaukite 20% nuolaidą
Prenumeruokite naujienlaiškį ir gaukite savaitinius straipsnius apie odos priežiūra, išskirtinius Lecler pasiūlymus bei nuolaidas.
Dalinkitės džiaugsmu su #lecler
Kai atsigavusią odą pastebi ir aplinkiniai, rezultatais norisi pasidalinti. Esame laimingi, kad kasdien gražesnę odą su LECLER atranda vis daugiau žmonių.
Sekite mus Instagram
@leclerbeauty
Šiuo metu neturime Atsiprašome, bet šiuo metu prekės neturime. Įrašykite savo el. pašto adresą ir informuosime jus, kai prekę turėsime.