Atostogos praėjo, apsauginį kremą nuo saulės naudojome, bet veidas vis tiek atrodo kiek pavargęs? Išryškėjusios raukšlelės, sausumas, tempimo jausmas, raudonis… kas gi nutiko? Kokia turėtų būti odos priežiūra po saulės ir odos drėkinimas?
Nejaugi kremas su SPF neveikia?
Priežastys gali būti įvairios ir jos priklauso nuo jūsų atostogavimo būdo: aktyvus poilsis kalnuose, gulėjimas paplūdimyje ant smėlio, maudymasis ar kt. Visų pirma, svarbus nuolatinis odos drėkinimas ir taisyklingas apsaugos nuo saulės naudojimas.
Ar žinojote, kad mokslinių tyrimų duomenimis, statistinis vartotojas tepasi vos 25–50 % reikalingo apsauginio kremo kiekio? Kai esame užsitepę per mažą kiekį, apsauga atitinkamai mažesnė. Taigi absoliuti dauguma žmonių, tepdamiesi kremą, su skaičiumi SPF 50, tegauna nuo dviejų iki keturių kartų mažesnę apsaugą. O ką kalbėti apie pakartotinį tepimąsi… Būnant lauke, papildomai teptis apsauginiu kremu reikia maždaug kas dvi valandas, jeigu maudomės, smarkiai prakaituojame, šluostomės rankšluosčiu – dar dažniau.
Tinkama odos priežiūra po saulės
Odos priežiūra po saulės taip pat svarbi. Net jeigu apsauginį kremą nuo saulės naudojame sąžiningai dažnai, pakankamą kiekį ir niekada nepamirštame jo užtepti papildomai, odą dar veikia ir kiti faktoriai. Sūrus arba chloruotas vanduo, stiprus vėjas, smėlis – dirgina, sausina odą. Nuo smėlio, ypač vėjuotu oru, odoje gali atsirasti mikroįtrūkimai, kurie sutrikdys odos barjerinę funkciją ir dar labiau padidins galimybes prarasti drėgmę.
Laimei, visos šios problemos gali būti pakankamai nesunkiai suvaldomos. Visų pirma, reikėtų pradėti nuo gerokai didesnio drėkinimo, ypač jei nudegėme saulėje. Drėkinti organizmą reikia tiek iš vidaus, tiek iš išorės. Amerikos dermatologų akademijos teigimu, nudegus saulėje rekomenduotina:
- smarkiai padidinti suvartojamų skysčių kiekį, nes į odą jos atstatymui organizmas tiekia papildomą, didesnį vandens kiekį, o likusiems vidaus organams jo lieka mažiau.
- Drėkinant išoriškai tinka visos drėkinančios priemonės: kaukės, serumai, kremai. Kaukių naudojimą nudegus saulėje galima gerokai padažninti. Jeigu įprastai lakštines kaukes rekomenduojama naudoti vieną–du kartus per savaitę (optimalu – du kartai), tai po saulės vonių arba atostogaujant ir kasdien būnant saulėje, jas galima naudoti kasdien arba bent jau tris–penkias dienas iš eilės. Malonesniam pojūčiui išgauti galima kaukę prieš naudojimą palaikyti šaldytuve.
Į kokius kosmetikos ingredientus atkreipti ypatingą dėmesį?
Odos priežiūra po saulės turėtų būti atidi, pasirenkant tinkamas priemones. Aktyvius ingredientus, pavyzdžiui, AHA arba BHA rūgštis, retinolį, aukštos koncentracijos vitaminą C reikėtų laikinai atidėti į šalį. Gerai būtų susilaikyti nuo bet kokio veido šveitimo. Didelė klaida yra pajutus odos šiurkštumą, pastebėjus šerpetojimą, pradėti ją šveisti. Taip tik padarysime sau meškos paslaugą. Jeigu oda šerpetoja – intensyviai drėkiname toliau.
Pirmomis dienomis po nudegimo, kai dar jaučiamas odos kaitimas, matomas raudonis, nerekomenduotini visi riebūs, okliuziją sudarantys kremai, nes ant kaistančios odos užtepus tokį kremą, bus išgautas šiltnamio efektas.
Odos drėkinimas bus spartesnis, jei rinksitės ne tik įprastus ingredientus, hialurono rūgštį, gliceriną, bet ir papildomus. Po saulės vonių puikiai tiks pantenolis, alijošius, ramunėlių ekstraktas arba bisabololis, medetkos, azijinė centelė. Štai keli faktai apie juos:
- Pantenolis (vitaminas B5) yra ingredientas-žvaigždė odos priežiūros po saulės vonių srityje. Jis plačiai naudojamas farmacijoje, medicinoje, labai gerai ištirtas ir tobulai tinkantis nudegimų, žaizdelių gijimui. Pantenolis puikiai tiks ne tik nudegus nuo saulės, bet ir išsausėjusiai, sudirgusiai odai su mikroįtrūkimais raminti. Jis mažina niežėjimą, drėkina odą, didina odos elastingumą ir greitina odos atsistatymą. Būtent to reikalauja odos priežiūra po saulės vonių.
- Ramunėlių ekstraktas arba bisabololis ramina odą, slopina uždegimą, greitina gijimą, azijinė centelė – ramina odą, skatina barjero regeneraciją.
- Alijošius – dar vienas klasikinis, laiko patikrintas ingredientas, kurį renkamės nudegus saulėje. Jis ramina, drėkina odą, skatina jos regeneraciją, papildo odą prarastais komponentais. Alijošiaus ekstraktas turi visą gausybę vitaminų, fermentų, mikroelementų, aminorūgščių.
- Medetkų ekstraktas – irgi jau daugybę metų pažįstamas ir dėl savo priešuždegiminių ir antiseptinių savybių bei labai naudingas ingredientas. Medetkos puikiai tiks ne tik po saulės vonių, bet ir esant vabzdžių įkandimams arba nubrozdinimams, netgi tiesiog po per stiprios procedūros pas kosmetologę ar persistengus su namie naudojamomis kosmetikos priemonėmis.
Intensyvus odos drėkinimas – tai geriausia, ką galite padaryti, po aktyvaus laisvalaikio saulėje!